1. Może się zdarzyć, że po włączeniu programu Paint Shop Pro 7, naszym oczom ukaże się pusta przestrzeń, pozbawiona pasków koniecznych do edycji zdjęć :
Aby przywrócić wszystkie niezbędne paski narzędzi, wchodzimy w zakładkę Viev ---> Toolbars i wybieramy interesujące nas narzędzia, z których najbardziej podstawowe i niezbędne są :
- Standard Toolbar
- Tool Palette
- Color Palette
- Status Bar
Prawidłowo uzupełniona strona startowa przybiera następującą postać :
2. Teraz można już przejść do wprowadzenia fotografii i wykonania odpowiednich operacji.
Wszystkie zaznaczenia dostępne są w zakładce Selection oraz na ikonie prostokąta w pasku narzędzi Tool Palette. Aby wygodnie przeglądać opcje oferowane w programie, wybieramy ikonę Tool Options. Bardzo przydatne są np. zaznaczenia geometryczne, wśród których wyróżniamy m.in. Retangle (prostokąt), Circle (koło), Triangle (trójkąt), Pentagon (pięciokąt), Star (gwiazdka), Arrow (strzałka). Zaznaczenie blokuje obszar obrazu i wszelkie narzędzia działają wyłącznie w jego obrębie. Aby dodać wielokrotne zaznaczenia, używamy klawisza Shift. Zaznaczenie usuwamy klikając Selection - Select None.
Można w ten sposób wyselekcjonować i edytować interesujące nasz obszary obrazu,np. :
Zdjęcie wyjściowe |
Aby odwrócić zaznaczenie korzystamy z funkcji Selection ----> Invert :
3. Jeśli chcemy uzyskać zaznaczenie niestandardowe, np. w celu wycięcia postaci, możemy zastosować Freehand - wycinanie i zaznaczanie w wolnej ręki. Efekty są jednak niedoskonałe i niskiej jakości, gdyż mysz nie jest wystarczająco dokładnym narzędziem :
Nieco lepszy rezultat może dać zastosowanie funkcji Point to Point, gdzie obszar zaznaczenia tworzymy dodając kolejne krawędzie, jednak i ten efekt nie może w pełni satysfakcjonować:
Alternatywą dla tych dwóch metod jest Smart Egde, czyli automatyczne rozpoznawanie przez program krawędzi. I w tym przypadku często zdarza się, że krawędzie nie zostają zaznaczone zgodnie z naszą intencją. Dlatego profesjonalni graficy korzystają z tabletów graficznych, które umożliwiają bardzo precyzyjne zaznaczenie docelowego elementu za pomocą specjalnego pióra :
4. Amatorska zabawa w programie graficznym może polegać na dodaniu makijażu osobie na zdjęciu czy zmianie koloru jej źrenic. Modyfikacja pozostałych elementów, np. włosów jest również możliwa, ale bardzo pracochłonna i często nieprzynosząca spodziewanych rezultatów :
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz