środa, 28 października 2015

Rozwiązywanie problemów informatycznych

Problem Kasjera - to ogólny algorytm dotyczący wydawania pieniędzy, w jak największych nominałach. Stosuje się go na przykład w kasach fiskalnych i bankomatach.

1. Lista kroków.

Opis słowny algorytmu wydawania reszty.

Dane: Kwota pieniędzy do wydania, nominały banknotów i bilonu uporządkowane malejąco

Wyniki: Ilość poszczególnych nominałów banknotów i bilonu

Krok 1: Ustalenie wartości początkowych

Krok 2: Sprawdzamy, ile razy najwyższy nominał mieści się w kwocie do wydania

Krok 3: Obliczamy resztę do wydania: poprzednia kwota - obliczona ilość * nominał

Krok 4: Przechodzimy do niższego nominału

Krok 5: Jeśli reszta do wydania = 0 [stop] w przeciwnym razie powtarzamy kroki 2 - 4


2. Tworzenie schematów blokowych :



3. Realizacja algorytmu, np. w arkuszu kalkulacyjnym Excel.


4. Aby zabezpieczyć program przez zniszczeniem ze strony użytkowników można użyć Visual Basic for Application (VBA). Jest to język programowania oparty na Visual Basicu zaimplementowany (wdrożony) do aplikacji pakietu Microsoft Office. Ta uproszczona wersja Visual Basica służy przede wszystkim do automatyzacji pracy z dokumentami, na przykład poprzez makropolecenia (zestaw rozkazów realizujących algorytm).

5. Na końcu należy przedstawić program w wybranym języku oprogramowania, np. C++.

środa, 21 października 2015

Źródła informacji



SMS (ang. Short Message Service) - usługa przesyłania krótkich wiadomości tekstowych w telefonii komórkowej. Wiadomość wysyła się pod numer abonenta, który ma ją otrzymać. Planuje się
wprowadzenie usługi także do telefonii stacjonarnej. Niestety istnieją ograniczenia dotyczące ilości znaków, których można użyć w pojedynczym SMS-ie.




MMS (ang. Multimedia Messaging Service) - rozszerzenie usługi SMS, o możliwość przesyłania multimediów takich jak grafika, animacje, wideoklipy, dźwięki itp.  Usługa MMS miała być charakterystyczne dla telefonów trzeciej generacji, jednak ostatecznie wprowadzono ją wcześniej i obecnie każdy nowy telefon ją posiada. Większość operatorów rozszerzyła objętość pojedynczej wiadomości MMS do 300 kB.




Komunikator internetowy -  program komputerowy pozwalający na przesyłanie natychmiastowych komunikatów pomiędzy dwoma lub większą liczbą komputerów, poprzez sieć komputerową, zazwyczaj Internet. Komunikatory łączą użytkowników przez serwery i czasami emitują z tego tytułu reklamy. Najczęściej wybieranymi są GG i Skype. Idea komunikacji internetowej narodziła się już w latach 70 XX wieku. W obecnych komunikatorach rozmowa polega zazwyczaj na
wymianie linii tekstu.



List elektroniczny plik tekstowy zawierający list poczty elektronicznej lub artykuł grup dyskusyjnych. Listy te są wysyłane z poczty e-mail, wraz z załącznikami. Usługę polegającą na przesyłaniu wiadomości tekstowych pomiędzy komputerami wymyślił w roku 1971 Ray Tomlinson. Wprowadził on także znak @ jako charakterystyczny dla poczty elektronicz-nej. Obecnie usługi wysyłania listów elektronicznych oferują portale takie jak WP, Onet, Interia.





Portal społecznościowy -   serwis internetowy, który istnieje w oparciu na zgromadzonej wokół niego społeczności. Tworzy tak zwane media społecznościowe. Według badań przeciętny internauta poświęca na portale społecznoś-ciowe 1,5 godziny dziennie. Najpopularniejszymi tego typu serwisami w Polsce są : Nasza Klasa i Facebook. Portale społecznościowe dzielą się na ogólne, jak i skierowane do konkretnej grupy odbiorców, np. z danej branży. Ze względu na duże zainteresowanie użytkowników, jest to środowisko prowadzenia kampanii reklamowych przez przedsiębiorców.


Blog - rodzaj strony internetowej zawierającej odrębne, zazwyczaj uporządkowane chronologicznie wpisy. Blog umożliwia archiwizację postów, porządkowanie ich w kategorię oraz dodawanie tagów. Zwykle jest prowadzony w narracji pierwszoosobowej, jeśli dotyczy przeżyć autora, lub ma charakter informacyjny, w sytuacji, gdy dotyczy określonego zagadnienia lub hobby. Idea blogowania jest stosunkowo młoda, gdyż narodziła się w latach 90. XX wieku.


 Reklama - informacja połączona z komunikatem perswazyjnym, czyli nakłaniającym do czegoś. Zazwyczaj ma na celu skłonienie do nabycia lub korzystania z określonych towarów czy usług.
Reklamy mają charakter komercyjny i są podstawową składową marketingu. Pierwsze pojawiły się reklamy prasowe, obecnie wykorzystywane są we wszystkich mass mediach, także w Internecie.
Zawierają one wiadomości o danym produkcie, ale też opisują go jako atrakcyjny, najlepszy. W ten sposób przykuwają uwagę klienta który może dokonać potencjalnego zakupu.



poniedziałek, 12 października 2015

Przegladarki internetowe

Ikona przeglądarki

1. Najbardziej popularną i używaną również przeze mnie przeglądarką internetową jest Google Chrome. Charakteryzuje ją przejrzysty dla użytkownika interfejs, renderowanie stron (przedstawianie zawartych treści w formie najbardziej odpowiedniej dla danego środowiska), możliwość instalowania rozszerzeń, dodawania zakładek i wyszukiwania zamkniętych przedtem stron internetowych dzięki spisowi zawartemu w historii przeglądarki. Można ponadto ustawiać motywy dotyczące wyglądu przeglądarki i dowolnie wybierać je z galerii poprzez ich pobranie. Pierwsza stabilna wersja Google Chrome została udostępniona w grudniu 2008 roku. Obecnie jest ona najczęściej wybieraną przeglądarką internetową na świecie. Dostępna jest w kilkudziesięciu językach i korzysta z niej prawie 42% internautów. Chrome jest jedną z dwunastu przeglądarek oferowanych przez Microsoft systemowi Windows.

Interfejs Google Chrome

















Logo Mozilli Firefox

2. Kolejną powszechnie dostępną i używaną przeglądarką internetową jest Mozilla Firefox. Prace nad jej wydaniem rozpoczęły się w 2002 roku. Pierwotna nazwa Mozilli brzmiała Phoenix (feniks). Jej możliwości były wielokrotnie udoskonalane. Ostatnia jej wersja (41.0.1) ukazała się we wrześniu 2015 roku. Firefox oferuje zarówno funkcjonalność jak i bezpieczeństwo w sieci. W najnowszej wersji przeglądarka oferuje nam możliwość ustawienia zdjęcia profilowego na koncie Firefox, samodzielne sterowanie dodatkami, odbieranie multimediów w wysokiej jakości, kartę zadań otwierającą się w nowej karcie. Ponadto obsługuje nowoczesne technologie : HTML, JavaScript, CSS, SVG.
Mozilla umożliwia przeglądanie wielu stron w jednym oknie programu, blokuje wskakujące okienka i ma zintegrowany menadżer pobierania plików. W odróżnieniu od Chrome dla którego silnikiem jest Java, Firefox jest oparty na Gecko.  Zajmuje 3 miejsce na świecie, obsługując 17% internautów, z czego, np. w Niemczech jest najczęściej wybieraną przeglądarką.

Interfejs Mozilli


Ikona Opery
3. Ostatnią już przedstawianą przeze mnie przeglądarką internetową będzie Opera. To darmowa, norweska aplikacja, na licencji freeware i o zamkniętym kodzie źródłowym. Pierwsze wydanie miało miejsce w 1996 roku. Obecnie aktualna jest 26 wersja programu. Zawiera ona opcje importu zakładek, mechanizmy udostępniania, przeglądanie stron w kartach, obsługę gestów myszy, menadżer pobierania plików, obsługę rozszerzeń i blokowanie niechcianych okienek. Na przełomie lat poprawiano w Operze obsługę poczty, pobieranie czcionek, sprawdzanie pisowni w czasie rzeczywistym., dostosowanie do systemów Windows, oraz technikę przeciągnij - upuść, obsługę kolumn i gradientów oraz synchronizację haseł. W Polsce Operę wybiera średnio 6% internautów.
Interfejs Opery