poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Fotomontaż

1. Najpierw gromadzimy materiały i otwieramy je :

                                                          

2. Wycinamy lassem swoją postać. Czynność ta jest bardzo żmudna i czasochłonna, lecz to od niej zależy właśnie w dużej mierze wiarygodność naszego fotomontażu. Kiedy obrysujemy już postać, klikamy dwa razy w celu dodania zaznaczenia :


3. Kopiujemy nasze zaznaczenie i wklejamy jako nową warstwę do innego obrazka (tła). Aby zyskać przejrzystość pracy warto nazwać warstwy :


4. W ten sam sposób postępujemy z innymi elementami, które chcemy wstawić do wyjściowego obrazka :


5. Dodajemy interesujący nas tekst, który może wyjaśnić np. cel naszego fotomontażu, bądź oznaczyć rzekome miejsce w którym się znajdujemy :D


6. Przesuwamy warstwy, aby elementy były ułożone w sposób logiczny i atrakcyjny wizualnie :



7. Za pomocą selektora rastrowego zaznaczamy wklejone postacie (przytrzymując SHIFT). Teraz możemy je skalować i przemieszczać. Przy okazji możemy zmienić też położenie i wygląd naszego tekstu, np. wypełnić go gradientem, powiększyć, wyśrodkować. Ja odbiłem jeszcze swoją postać, aby patrzyła się w druga stronę i zmodyfikowałem tło, wybierając tylko jego określony obszar.


8. Warto wygładzić nieco krawędzie wklejonych elementów. W tym celu wybieramy narzędzie retuszu i opcję Soften. Pamiętajmy, aby retuszu dokonywać na odpowiedniej warstwie, tak żeby wygładzone zostały jedynie krawędzie interesującego nas obiektu, natomiast tło pozostało niezmienione. Nasz fotomontaż niewiele się zmienił, jest to zabieg zgoła estetyczny :

                                                   

9. Zapisujemy fotomontaż jako plik PNG.

Amatorsko wykonany fotomontaż nigdy nie będzie bardzo dobry. Aby sprawiał wrażenie zupełnej wiarygodności trzeba by wziąć jeszcze pod uwagę szereg innych parametrów jak światło, perspektywa, cień i inne.

Tak się prezentuje ostateczna forma :


wtorek, 12 kwietnia 2016

Formaty plików graficznych

1. Przedmiotem naszego zainteresowania będzie następujący obraz :


2. Zaznaczamy obszar pomnika za pomocą narzędzia Selection na kształt pięciokąta, kopiujemy go i wklejamy jako nowy obrazek oraz dodajemy tekst, który opisuje fotografię :


3.W przypadku, gdy planujemy umieszczenie danego obrysu na stronie internetowej zwykle zależy nam na tym, aby zachował on swoją przeźroczystość. Jeżeli mamy wątpliwości co do ostatecznego efektu umieszczenia tego kształtu w sieci, możemy skorzystać z opcji View ---> Preview in Web Browser. Umożliwia ona wstępne zaprezentowanie naszego obrazu na stronie internetowej.Po wejściu w zakładkę wybieramy interesujące nas formaty (Bitmap, GIF, JPEG, PNG), Launcher.exe jako Web Browser i klikamy Preview. Teraz następuje seria pytań dotyczących każdego z tych formatów. W wypadku GIF-a zadbajmy, aby zaznaczyć w zakładce dotyczącej przeźroczystości : "Existing image or layer transparency". W sekcji Colors program pyta się jak bogata paletę barw życzymy sobie posiadać na obrazku. W wypadku GIF-a maksymalną 
wartością jaką możemy ustawić jest 256 kolorów. Następnie przechodzimy do JPEG-a, którego trzeba skompresować. Istotą tego procesu jest wyszukanie obszarów o podobnych kolorach i zastąpienie ich jedną barwą. To tak zwana kompresja stratna, gdyż kolory tesą bezpowrotnie tracone. Jeśli nie chcemy ich utracić zbyt dużo ustawiamy współczynnik kompresji na 1. Na koniec w formacie PNG otrzymujemy zapytanie o różnorodność barw. Możemy zadecydować o skali szarości, liczbie stosowanych kolorów lub wybrać opcję 16 milionów odcieni (tzw. True Color).

4. Teraz oglądamy efekty w przeglądarce :

Opiszmy każdy z widocznych formatów :
a) Bitmapa - 1:1, bez kompresji, brak przeźroczystości, pełna paleta kolorów :

b) GIF - mała objętość, przeźroczystość, zaledwie 256 kolorów w palecie :

c) JPEG - olbrzymia kompresja, pełna paleta kolorów, brak przeźroczystości :

d) PNG - duża objętość, dobra jakość, przeźroczystość, pełna paleta barw :

JPEG za każdym razem traci 10% przy każdym zapisie, dlatego nie należy go zbyt często modyfikować.
GIF-y mogą być animowane - to sekwencja obrazków zapisanych w jednym pliku i wyświetlanych w określonej kolejności i częstotliwości :

5. Osobnym przypadkiem jest tzw. format natywny (dla Paint Shopa jest to PSP).
Zachowajmy nasz obraz jako PSP oraz wyeksportujmy kolejno jako JPEG, GIF i PNG. 

Zauważamy, że Windows nie rozpoznaje pliku PSP. Dlatego obrazek wysłany mailem w PSP nie otworzy się bez Paint Shop Pro. Aby temu zapobiec grafikę przesyła się w uniwersalnych formatach, takich jak GIF, JPEG i najczęściej PNG. 
Otwórzmy teraz kolejno wszystkie pliki w Paint Shopie. W JPEG-u, GIF-ie i PNG została tylko jedna warstwa. Dlatego w tych przypadkach nie możemy wprowadzić już edycji np. poprawki w napisie. W PSP są natomiast dostępne warstwy i tylko tu można zmodyfikować tekst, teksturę i inne elementy. Takie operacje dostępne są tylko w trybie natywnym!