niedziela, 7 lutego 2016

Paint Shop Pro 7

1. Wiele osób rozpoczynających swoją przygodę z grafiką komputerową postanawia od pierwszych momentów korzystać z zaawansowanych programów graficznych takich jak Photoshop czy Gimp. Jednak niejednokrotnie zatracają się one w ogromie funkcji, które są oferowane przez te programy. Dobrą alternatywą dla początkujących jest np. Paint Shop Pro 7 . To edytor grafiki bitmapowej i wektorowej dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows. Stworzony przez firmę Jasc Software, stał się jednym z popularniejszych edytorów pod ten system. Aplikacja jest udostępniana na zasadach licencji shareware. Obecnie dostępna jest już 15 wersja programu, jednak na potrzeby przeciętnego amatora grafiki komputerowej w zupełności wystarczy 7 :D.
Strona startowa programu Paint Shop Pro 7

2. Pracę rozpoczyna się od wybrania pliku (File ---> Open). Można też swobodnie przeszukać zasoby swoich folderów z wykorzystaniem opcji (File ---> Browse)

3. Aby zobaczyć rzeczywistą wielkość obrazu klikamy ikonę Normal viewing (1:1) :

4. Dzięki zoomowi i narzędziu Toggle Overview możemy powiększać wybrane fragmenty obrazu nie tracąc zarazem orientacji.

5. Fotografia w rozdzielczości 1024 x 768 x 16 Million dobrze się prezentuje, ale zajmuje dużo miejsca na dysku - ponad 2 MG. Żeby to zmienić możemy przeskalować całe zdjęcie za pomocą sekwencji (Image ---> Resize). Program automatycznie oblicza ratio wymiarów obrazu, tak aby go nie zniekształcić. Straci on trochę na jakości, za to zajmie mniej pamięci na naszym komputerze (nieco ponad 1 MG).

6. Zdjęcia możemy obracać o dowolny kąt (Image - Rotate). W tym przypadku okazuje się to raczej bezcelowe, ale efekt może wyglądać w następujący sposób :

7. W zakładce Image możemy też odbijać obraz w dowolnych płaszczyznach i w widoku lustrzanym (Mirror).

8. Niezwykle przydatną możliwością jest także wycinanie fragmentu zdjęcia. Szukamy ikony Crop i zaznaczamy interesujący nas fragment, następnie klikamy dwukrotnie prawym przyciskiem myszy.
I już wyodrębnia się nasza część, którą możemy na przykład oprawić w ramkę (Image ---> Picture Frame) :

9. Pracę kończymy za pomocą (File ---> Save As.....) Wybieramy zarazem miejsce zapisania zmodyfikowanego pliku.